Reinis Zariņš un Kijivas solisti. PAVASARA PULSS
22. aprīlis, piektdiena - 19:00, 2022

Reinis Zariņš un Kijivas solisti. PAVASARA PULSS

Organizē: Koncertzāle Cēsis

Reinis ZARIŅŠ, klavieres

Programmā : Pēteris Vasks, Arturs Maskats, Andrejs Selickis

Kamerorķestris "Kijivas solisti"

Programmā: Valentīns Silvestrovs, Maksims Berezovskis, Oleksandrs Šimko

Pirmskoncerta saruna plkst. 18.00. Muzikologs Orests Silabriedis sarunājas ar komponistiem - Pēteri Vasku un Arturu Maskatu, kā arī mūziķiem no orķestra "Kijivas solisti".

Nemainīgi festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” otrā koncerta fokusā ir jaunākā latviešu mūzika – jaundarbi, ko radījuši trīs komponisti domubiedri: Arturs Maskats, Andrejs Selickis un Pēteris Vasks, kā arī šo pašu autoru agrāk rakstīti opusi. Koncertprogramma uzticēta talantīgajam latviešu pianistam Reinim Zariņam un tā tapusi sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienības festivālu “Latviešu jaunās mūzikas dienas”.

No Pētera Vaska Reinis Zariņš izvēlējies divus opusus, ko 2021. gadā ieskaņoja Somijas ierakstu namam Ondine. Viens no tiem ir Vaska jaunības darbs: 1976. gadā komponētais dramatiski spriegais Cikls klavierēm, ko tā paša gada nogalē pirmatskaņoja komponista bērnības draugs, pianists un ērģelnieks Tālivaldis Deksnis. Pēteris Vasks saka: “Bija tāds periods jaunībā, kad likās, ka ar tiem melnbaltajiem taustiņiem ir par maz un flīģelis īstenībā ir daudz skanīgāks, to var izmantot daudz bagātāk, un tur bija zināmi eksperimenti, kas tur ar tām stīgām, ko tur var klāt virsū, kāda skaņa sanāks…”

Otrs programmā iekļautais opuss ir pavisam citāds. Tas tapis 2021. gadā, un iedvesmas avots te ir dzeguze. Vasks saka: “Amatciemā, kur mūsu vasaras nams, ir daudz dzegužu. Brīnišķīgs putns.” Pavisam nesen dzeguze ieskanējās Vaska Otrajā vijolkoncertā. Kad Reinis Zariņš ieskaņoja jauno Pētera Vaska mūzikas albumu, viņš saprata, ka nepieciešams vēl viens opuss. Tapa klavierdarbs “Dzeguzes balss”. Ornitologu vidē par populārāko kūkojiena intervālu uzskata mazu tercu. Pēteris Vasks par savas dzeguzes pamatintervālu izvēlējies lielu tercu, taču viņa opusā vietumis pavīd arī kvarta un maza terca. Bez konkretizējuma komponists saka: “Ļoti personiska stīga ievibrējas šajā skaņdarbā.”

Koncertā dzirdēsim arī trīs Artura Maskata Noktirnes, no kurām viena pirmatskaņota jau pirms gada  Reiņa Zariņa mājkoncertā, otra saistīta ar komponista augstu vērtētās amerikāņu klasiķes Emīlijas Dikinsones dzejoli par pavasari, bet  trešās jeb “Ukrainas noktirnes” pamatā ir skaista ukraiņu tautasdziesma par mīļoto, kuru ukraiņu sieviete gaida pārnākam no kara. 

Trešais vakara pirmatskaņojums – Andreja Selicika “Dziesma Debesu dzimtenei”. Kā saka pats komponists: “Mūzika skan vairākos līmeņos reizē: vienlaikus tā ir gan dziesma Debesu dzimtenei, gan lūgsna par dzimteni šeit un it īpaši par Ukrainu, gan Kristus ciešanas, nāve un augšāmcelšanās — Pasha.”

Koncerta otrajā daļā dzirdēsim Ukrainas nacionālo kamerorķestri „Kijivas solisti“. Šī gada sākumā orķestris devās Eiropas koncertturnejā, līdz 24. februārī, atrodoties Itālijā, saņēma ziņu par Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Viss mainījās, karš bija sācies, mājās atgriezties vairs nevarēja un šobrīd, sadarbojoties ar vadošajām Eiropas koncertorganizācijām, „Kijivas Solistiem“ koncertturneja tiek pagarināta uz nenoteiktu laiku, rodot iespēju rīkot koncertus un dodot iespēju māksliniekiem turpināt muzicēt.

"Kijivas solisti" ir izcilā ukraiņu vijolnieka un skolotāja Bogodara Kotoroviča sapņa realizācija. Ne velti orķestra nosaukumā ir minēts vārds „solisti“, jo orķestri veido slaveni Ukrainas mūziķi no kuriem lielākā daļa ir nacionālu un starptautisku konkursu laureāti.

Orķestrim ir ļoti svarīgi nest pasaulē mūsdienu ukraiņu komponistu skaņdarbus. Viņu programmās bieži dzirdami  Miroslavs Skoriks, Jevgeņijs Stankovičs, Valentīns Silvestrovs un citi ukraiņu komponisti. 

„Kijivas Solisti“ klausītājiem snieguši koncertus Luksemburgas pilī, UNESCO zālē Parīzē, Berlīnes Komiskajā operā, Nacionālajā filharmonijas zālē Varšavā un citās pasaules vadošajās koncertzālēs. „Kijivas solisti“ aktīvi piedalījušies arī dažādos festivālos: Dāvida Oistraha festivālā Igaunijā, laikmetīgās mūzikas festivālā „Varšavas rudens“, Polijā, Rūras klasiskās mūzikas festivālā, Vācijā, Ankaras mūzikas festivālā Turcijā un citos. 

„Kijivas solisti“ ir saņēmuši „Nacionālā ansambļa“ titulu par ukraiņu kultūras popularizēšanu pasaulē. Par izciliem sasniegumiem, pārstāvot ukraiņu kultūru pasaulē, kamerorķestris saņēmis Ukrainas Ārlietu ministrijas titulu – „Ukrainas kultūras vēstnieks pasaulē“.

Ukrainas pilsoņiem, kas kara dēļ mājvietu uz laiku raduši Latvijā, koncertu ir iespēja apmeklēt bez maksas, koncertzāles kasē izņemot bezmaksas ieejas karti.

Mākslinieki

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Kultūras ministrija.

Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.

Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.