Par koncertzāli

Arhitektūra

Pirms simts gadiem celtā Viesīgās biedrības nama (arhitekts Augusts Malvess, 1878–1951) pārbūves arhitektoniskās koncepcijas pamats ir atklātība un patiesums, vecā un jaunā mijiedarbība, vietas un telpas vienotība, kā arī izmantošanas daudzveidība. It visur iespēju robežās centāmies panākt iekštelpu saikni ar apkārtni. Atklātumu būvniecības valodā panācām, maksimāli atsedzot konstrukcijas un izvairoties no nosedzošās apdares. Visur jaunbūves daļā ir redzami atsegti materiāli – ķieģeļu mūri, dabīgais akmens, koks, betons, metāls. Pretstatā tam vēsturiskā nama daļās saglabājām simts gadus vecos būvniecības paņēmienus, proti, krāsotu mūra apmetumu. Vecā un jaunā saspēle papildus bagātināta ar kādreizējā biedrības un kultūras nama interjera elementu saglabāšanu un izmantošanu. Koncertzāles centra kodolu veido lielā zāle, kurā var notikt gan simfoniskie koncerti, gan teātra izrādes un konferences, gan arī balles. Zāles iekārtojums nodrošina ātru transformāciju, mainot gan zāles akustiku, gan skatuves, kā arī skatītāju vietu izkārtojumu. Zālē var būt gan skatītāju amfiteātris, gan arī horizontālā parketa grīda bez krēsliem.

Arhiteksts JURIS POGA

Vietu raksturo Raunas iela ar izteikti perimetrālo apbūvi. Tā ir Cēsu jaunpilsēta, kas izveidojās 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Ielas telpu papildina koku aleja, kā arī skvērs. Koncertzāles jaunbūvējamās daļas veidotas kā koki ar nolūku būvi harmoniski iesaistīt skvērā. Redzamie liektie brūnā ķieģeļa mūri zemes līmenī veido koku stumbrus, stikla apjomi virs tiem – koku vainagus, bet dzeltenie telpiski brīvi izkārtotie saules aizsegi – lapotnes. Fiziskā saikne ar vietu panākta, izvēloties vietējos būvmateriālus - Lodes ķieģeli un koku. Latvijas kokā ir izbūvētas gan kolonas un jumta konstrukcijas, gan logu rāmji un durvju vērtnes, gan arī apdare un mēbelējums.

Koncertzālē izvietojas Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas nodarbību klases, telpas amatiermākslas kolektīviem, Novada kultūras un tūrisma, kā arī pašas koncertzāles administrācija. Mazajā zālē darbojas kinoteātris.