Pirms seansa – tikšanās ar Pēteri Vasku un filmas veidotājiem.
Mūsdienu klasiskā mūzika, kas atrod taisnāko ceļu uz klausītāja sirdi – tieši tāda ir latviešu komponista Pētera Vaska skaņu pasaule. Cits pēc cita orķestri un kori, solisti, diriģenti un aizvien plašāka auditorija visā pasaulē sev atklāj viņa skaņdarbu spēcīgo emocionālo iedarbību. 2022. gadā Vasks saņēma Eiropas Baznīcas mūzikas balvu un vācu klasiskās mūzikas balvu Opus Klassik.
“Pats svarīgākais ir mīlestība.” Sarunas laikā šortos ģērbtā un gandrīz vienmēr baskājainā komponista rokas un skatiens bieži pasniedzas pretim debesīm. Vaska acis atdzīvojas ik reizi, kad viņš sāk runāt par mūziku vai dabu. Pētera Vaska “bijība pret dzīvi” gandrīz taustāmi sajūtama viņa mūzikā. Patvēries savā mājīgajā miteklī vai vienatnē klejojot mierpilnajos apkārtnes mežos, komponists raksta savu mūziku pasaulei. Šī mūzika ir viņa vēstījums, viņa uzaicinājums sajust, novērtēt un izbaudīt pasauli un dabu – ar dziļu cieņu un mīlestību.
Pēteris Vasks dzimis 1946. gadā Aizputē, šai nelielajā mazpilsētā netālu no Baltijas jūras, baptistu mācītāja ģimenē. Viņš uzaudzis, klausoties mūziku gan mājās, gan baznīcā – un padomju diktatūras apstākļos. Trīspadsmit gadu vecumā Pēteris sarakstīja savu pirmo dziesmu par brīvību. Vēlāk viņš uzsāka kontrabasa un kompozīcijas studijas. Viņš radījis muzikālus tēlus, kas kļuvuši par pavadījumu latviešu brīvības cīņas aicinājumiem un protestiem. 1991. gadā, kad Rīgā skan krievu ieroču šāvieni un baltieši cīnās par savu neatkarību, Vasks saraksta savu Pirmo simfoniju “Balsis”.
Baltijas tautu ciešanu vēsturi rakstījusi cara impērija, Staļins, Hitlers un Padomju Savienība. Vaskam, tāpat kā visiem Baltijas cilvēkiem, pašreizējais karš Ukrainā saistās ar nopietnām bailēm, ka senais murgs var sākties no jauna. Pētera Vaska atbilde karam, viņa kora skaņdarbs “Dona Nobis Pacem” – “Dod mums mieru” – skan Rīgā un daudzviet citur visā pasaulē.
Filmas autors un režisors Holgers Fogts tikās ar Pēteri Vasku 2021. gadā Rīgā un kļuva par komponista pavadoni uz veselu gadu, esot klāt gan komponēšanas brīžos, mēģinājumos un koncertos, gan mājās un dabā. Rezultātā tapis jūtīgs šī neparastā mākslinieka portrets.
Filma dublēta latviešu valodā.
Režisors un scenārija autors: Holgers Fogts
Operatori: Žans Batists Hepners, Holgers Fogts
Montāža: Sebastjans Blūms, Janne Jirgensens
Komponists: Pēteris Vasks
© Doclights GmbH
Filmu kopproducējusi Latvijas Televīzija.