Egils Siliņš un opera Aļeko
10. decembris, piektdiena - 19:00, 2021

Egils Siliņš un opera Aļeko

Organizē: Koncertzāle Cēsis

Egils SILIŅŠ, baritons
Liene KINČA, soprāns
Mihails ČUĻPAJEVS, tenors
Edgars OŠLEJA, bass
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Valsts akadēmiskais koris Latvija
Diriģents Andris POGA

Starptautisku karjeru un atzinību  guvušais latviešu baritons Egils Siliņš decembrī svinēs savu 60. jubileju. To atzīmējot, Cēsīs skanēs Egila Siliņa benefice, kurā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Latvijas Nacionālās operas solistiem viņa balsi dzirdēsim temperamenta un kaisles pilnajā čigāna lomā Sergeja Rahmaņinova “Aļeko”, kā arī romantisma un smalkas lirikas apdvestajās Franča Šūberta un poētiskajās Gustava Mālera dziesmās. 

Lielā vāgnerista Egila Siliņa jubilejas vakara pirmajā daļā, skanēs vokālā mūzika. Šūberta darbi Siliņa repertuārā arvien ieņēmuši pastāvīgu vietu un, kā saka pats mākslinieks, ,,Šūberts ir viens no maniem mīļākajiem komponistiem dziesmu žanrā”. Dziesminieka Franča Šūberta vokālo liriku un Gustava Mālera simfoniski poētiskos darbus dziedātājs regulāri atskaņo uz pasaules koncertskatuvēm. Ikreiz, kad Egils Siliņš izdzied šīs vokālās mūzikas pērles, tās skan arvien jaunās krāsās - tik niansēti un tik personiski.

Koncertprogrammas otrajā daļā atklāsim pavisam citu Egila Siliņa šķautni. Tās centrā – Sergeja Rahmaņinova viencēliena opera “Aļeko”.

Operas "Aļeko" libreta pamatā ir Aleksandra Puškina poēma "Čigāni". Tās mūzika valdzina ar jauneklīgu kaisli, dramatisku spēku, melodiju bagātību un izteiksmīgumu, bet libretā atklājas čigānu tabora dzīve un mīlas drāma. Opera tapa kā Rahmaņinova diplomeksāmena darbs, beidzot kompozīcijas studijas Maskavas konservatorijā. Tā tika uzrakstīta  vien 17 dienās, komponistam esot 19 gadu vecumā.  

“Aļeko” pirmizrāde Lielajā teātrī notika 1893. gada 27. aprīlī un guva  milzīgus panākumus, operu augstu novērtēja gan pieredzējuši mūziķi un kritiķi, gan klausītāji. Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves "Aļeko" pirmo reizi uzvesta 1932. gadā, bet pēdējais iestudējums tapis 1971. gadā.

Aļeko lomā Egils Siliņš, Zemfira - soprāns Liene Kinča, Jaunais čigāns – tenors Mihails Čuļpajevs, bet Zemfiras tēvs – bass Edgars Ošleja.

Egils Siliņš un opera Aļeko

Biļete uz koncertu ir derīga tikai kopā ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, personalizēta biļete un derīgs sertifikāts. Lūdzam uz pasākumu ierasties savlaicīgi.

Visu koncerta laiku, kā arī pirms un pēc tā, apmeklētājiem obligāti jāvalkā mutes un deguna aizsegs. Noteikumu neievērošanas gadījumā, tiks izteikts aicinājums atstāt zāli.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.

Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.