ČELLO CĒSIS Gala un Maskata Otrais čellkoncerts
17. septembris, sestdiena - 19:00, 2022

ČELLO CĒSIS Gala un Maskata Otrais čellkoncerts

Organizē: Koncertzāle Cēsis

Ištvāns VĀRDAI I István Várdai čells / Ungārija

Kristaps BERGS, čells

Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris

Diriģents Modests PITRENS

Festivāla “Čello Cēsis” Gala koncerts iezīmē divus notikumus – pirmo reizi Latvijā viesosies ungāru čellists Ištvāns Vārdai, kurš interpretēs sava tautieša - čellista un komponista Andrāša Mihāja Čellkoncertu, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos festivālam pasūtinātais Artura Maskata otrais Čellkoncerts, kas rakstīts latviešu čellistam Kristapam Bergam.

Ištvāns Vārdai savā daiļradē aptver plaša spektra koncertu repertuāru, bet īpaši dziļu mīlestību jūt pret kamermūziku. Savulaik uzvarējis daudzos prestižos čella konkursos pasaulē, tostarp Starptautiskajā Čaikovska konkursā (2007) un ARD konkursā Minhenē (2014), šobrīd čellists sadarbojas ar tādiem pasaules meistariem kā Gidons Krēmers, Andrāšs Šifs, Jurijs Bašmets, Žans Eflams Bavouzē un Miša Maiskis, koncertējot uz lielāko Eiropas koncertzāļu skatuvēm.

Vārdai plašajā koncertu repertuārā ir daudzi 20. gadsimta šedevri. Cēsīs viņa sniegumā dzirdēsim ungāru komponista Andrāša Mihāja Čellkoncertu. Līdzās trim simfonijām un operai “’Kopā un vienatnē” paliekošu vietu komponista mūzikas mantojumā ir atstājis 1963. gadā komponētais Koncerts čellam ar orķestri. Šis vērienīgais lielas formas darbs spilgti atspoguļo 20. gadsimta ungāru mūsdienu mūzikas unikālo skanējumu, kurā iezīmējas kolorītās tautas mūzikas tradīcijas, motīvi un elementi. Kurš gan visdziļāk un dabiskāk spētu to atklāt kā ungāru izpildītājmākslinieks! Čellista Ištvāna Vārdai repertuārā ir ne tikai Mihāja Čellkoncerts, bet arī daudzu citu ungāru komponistu opusi, tā iepazīstinot mūzikas klausītājus ar ungāru komponistu mūzikas bagātību visā pasaulē.

Vakara turpinājumā festivāla apmeklētājiem būs iespēja piedzīvot īpaši “Čello Cēsis” pasūtinātu jaundarbu, Artura Maskata Otro Čellkoncertu. Pirmais viņa rakstītais koncerts čellam tapa tālajā 1992. gadā - pirms 30 gadiem. Jaunā koncerta  tematisko  un  noskaņu  loku Maskats atradis Viljama Šekspīra dzejā – “Sonetos”.  Katru skaņdarba attīstības  posmu  iezīmēs  kāda rinda no  šiem  ģeniālajiem  dzejoļiem, kuros  Šekspīrs  apcer mīlestību un cilvēka  dzīves  ritumu, Laika nemainīgo varu.

Čellkoncerta pirmatskaņojums uzticēts vienam no talantīgākajiem latviešu jaunās paaudzes čellistiem Kristapam Bergam, kurš bija iniciators skaņdarba pasūtināšanai un cieši sadarbojies ar Arturu Maskatu tā tapšanas gaitā.

ČELLO CĒSIS Gala un Maskata Otrais čellkoncerts

Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.

Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.