ČELLO CĒSIS I Saules dziesma čellam, vijolei un korim
18. septembris, svētdiena - 16:00, 2022

ČELLO CĒSIS I Saules dziesma čellam, vijolei un korim

Organizē: Koncertzāle Cēsis

Žans Gijens KEIRASS I Jean-Guihen Queyras, čells / Francija

Paula ŠŪMANE, vijole

Guntars FREIBERGS, sitaminstrumenti

Pāvels GINTERS, sitaminstrumenti / Lietuva

Latvijas Radio koris

Diriģents Kaspars PUTNIŅŠ

Programmā: Sofija Gubaiduļina, Ralfs Vons Viljamss

Festivāla “Čello Cēsis” noslēguma programma pieskarsies mūžīgajiem jautājumiem un dabas skaistumam, izceļot divus brīnišķīgus mūzikas instrumentus – čellu un vijoli, bet koris tos papildinās: ritinās vēstījumu un piešķirs krāsu solo instrumentu balsij. Koncerta viesi būs pasaulslavenais franču čellists Žans Gijēns Keirass un vijolniece Paula Šūmane.

Sofijas Gubaiduļinas darbs “Saules dziesma”  ir ārkārtīgi veiksmīgs un precīzs Asīzes Franciska dzejoļa “Saules himna” (”Māsa saule, brālis mēness”) atainojums mūzikā. Tā ir lūgšana, kurā svētais pateicas visiem debesu un zemes spēkiem, māsai saulei un brālim mēnesim, un tās noslēgumā šis pateicības ceļš aizved pie māsas nāves. Diriģenta Kaspara Putniņa prāt, Asīzes Franciska tekstam ir ārkārtīgi liela simboliska nozīme un Gubaiduļinai ir izdevies piekļūt dziļākajai vēstījuma būtībai. Skaņdarbā čells ir Asīzes Franciska balss, bet koris, līdzīgi kā grieķu teātrī, rada noskaņu, iezīmē vidi, pauž attieksmi. Darbs ir ar dziļām rituāla iezīmēm, tā izteiksmes valodā izmantoti spēcīgi un precīzi tēlainie elementi.

Čellkoncertu “Saules dziesma” Sofija Gubaiduļina sarakstīja par godu izcilā čellista Mstislava Rostropoviča 70. dzimšanas dienai. Cēsīs to dzirdēsim franču čellista Žana Gijēna Keirasa lasījumā. Šo lielisko mūziķi latviešu klausītāji iepazinuši vairākkār – viņam uzstājoties  kopā ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" un 2019. gadā  Rudens kamermūzikas festivālā. Pēc dalības festivālā “Cēllo Cēsis” šī gada oktobrī Keirasa spēli varēs dzirdēt Latvijā - Rudens Kamermūzikas festivālā, kas tikai apliecina Žana Gijēna Keirasa snieguma augsto novērtējumu.

Vons Viljamss ir viens no pazīstamākajiem britu simfonistiem. Starp pazīstamākajiem Viljamsa darbiem ir arī poēma “Cīrulis augšupejošs” simfoniskajam orķestrim un vijolei solo. Latvijas Radio kora diriģents Kaspars Putniņš uzskata, ka šī darba aranžējums korim un vijolei ir tikpat brīnišķīgs, vien skanējums un vēstījums ir intīmāks, klusinātāks.

Darbs ir kā bezgalīgi skaists dabas ainavas gleznojums, kas izceļ vijoles, kā mūzikas instrumenta, iespējas un smeldzīgo, dziedošo balsi – šajā vakarā tā būs Paulas Šūmanes vijoles balss.

Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.

Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.