Ziemassvētki un Vecgads koncertzālē

Ziemassvētki un Vecgads koncertzālē

13. decembris, 2023

Gada nogales  gaidās Koncertzāle “Cēsīs” aicina baudīt gan noskaņām bagātus un krāšņus svētku koncertus, gan  vakaru ar balles dejām. Ziemassvētku priekšvakarā izskanēs Rīgas Doma zēnu kora koncertprogramma ar latviešu komponistu mūziku un Ziemassvētku melodijām , bet gada noslēdzošajā koncertā uz franču mūzikas dzīrēm aicina Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un vijolniece Kristīne Balanas. Svētku programmas noslēgumā  – tradicionālā Vecgada balle.

Sestdien,23. decembrī Rīgas Doma zēnu koris klausītājiem dāvās jaunu programmu, kurā latviešu komponistu mūzika un tradicionāli Ziemassvētku korāļi skanēs ne tikai zēnu balsīm, bet arī īpašam instrumentu sastāvam – ērģelēm (Aigars Reinis) un pūtēju kvintetam BRASS.EDU. Koncerta īpašais notikums - latviešu komponista Jēkaba Jančevska vokāli instrumentālā darba Be Music night pasaules pirmatskaņojums.

Jančevska jaundarbs veidots kā filozofisks apskats par mūžīgo: Dievs, Daba, Visums; gara ceļš no pagātnes uz nākotni, akcentējot visu dabas stihiju, mākslas un mūzikas varenību. Tā teksta autors ir 20. gs. amerikāņu dzejnieks un rakstnieks Kenets Pačens (Kenneth Patchen).

Darbs, kura aizmetņi rodami jau 2019. gadā, beidzot īstenojies skanējumā, kas raksturīgs vienīgi Rīgas Doma zēnu korim, kompozīcijā, kas neatstās vienaldzīgu nevienu klausītāju, vienreizīgumā, ko sniegs ērģeļu skanējums kopā ar divām klavierēm, pūtēju kvintetu un perkusijām.

28. decembrī baudīsim Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) Vecgada koncertu “Franču mūzikas dzīres”. Veco gadu pavadīsim kopā ar maestro Žana Kloda Kazadesī (Jean-Claude Casadesus) īpaši sagatavotiem franču komponistu opusu lasījumiem, kas klausītājus vedīs elegantā, virpuļojošā svētku sagaidīšanas piedzīvojumā. Ernsta Šosona un Kamila Sensānsa darbu atskaņojumos orķestrim uz skatuves pievienosies latviešu vijolniece Kristīne Balanas. Vēl koncertā orķestra izpildījumā dzirdēsim Berlioza spirdzinošo uvertīru "Romas karnevāls",  impresionistiskas skaņkrāsu spēles piedzīvosim Ravela un Debisī darbos, savukārt noslēgumā – Stravinska krāšņā svīta no baleta "Ugunsputns".

Savukārt, 29. decembrī, Koncertzālē “Cēsis” atgriežas krāšņā Vecgada balle, kas kļuvusi par neatņemamu pilsētas tradīciju, un pēc pārtraukuma atkal piedāvā iespēju pavadīt lielisku gada izskaņas vakaru balles deju mūzikas pavadībā un Jaunā gada gaidīšanas noskaņās.

Vakaram un dejām krāšņu skanējumu piešķirs Mirage Jazz Orchestra un solisti – Aija Vītoliņa un Laimis Rācenājs. Pārtraukumos atpūtas zonā būs iespēja baudīt vieglu saksofona un  klaviermūziku.