Sākas 7. starptautiskais festivāls Čello Cēsis

Sākas 7. starptautiskais festivāls Čello Cēsis

14. septembris, 2021

Sestdien, 18. septembrī, Koncertzālē “Cēsis” iesāksies 7. starptautiskais festivāls Čello Cēsis. Šogad klausītājiem būs iespēja baudīt festivālam īpaši veidotas programmas plašā muzikālo žanru spektrā, pulcējot mūziķus no Argentīnas, Lielbritānijas, Itālijas, Polijas, Krievijas, Zviedrijas un, protams, Latvijas.

Tradicionāli Koncertzāle “Cēsis” savu jauno sezonu iesāk ar pašu veidoto festivālu Čello Cēsis, un arī šoruden čellmūzikas svētki neizpaliks - četros koncertos un citos pasākumos festivāls tiks aizvadīts divās nedēļas nogalēs laikā no 18. septembra līdz  26. septembrim.

Festivāla mērķis ir saviem klausītājiem atklāt arvien jaunu mūzikas instrumenta čella skanējumu, daudzšķautņainību un repertuāru, veidojot gan klasiskas, gan pavisam neparastas programmas. Šogad jauniem meklējumiem ir veltīts festivāla atklāšanas vakars 18. septembrī, kad izskanēs koncerts “Čello Cēsis Ambient”.

Trīs seti jeb trīs programmas viena vakara garumā atspoguļos dažādus mūzikas žanrus un virzienus, iezīmējot ikreiz citādu čellmūzikas skaņu telpu. Savā ziņā šis koncerts turpina Koncertzāles “Cēsis” pastāvīgā repertuāra ciklu “Ambiente skatuve”, kas gadu gaitā jau piesaistījusi uzticamu klausītāju loku.

“Čello Cēsis Ambient” vakaru atklās viena no koncertzāles šī gada rezidences māksliniecēm, čelliste Margarita Balanas un viņas ansamblis - , kas festivālā viesojusies jau vairākkārt. Margarita atskaņos jaunu koncertprogrammu “1920”, kuras koncepts radīts sadarbībā ar skotu komponisti Lūsiju Trīčeri (Lucie Treacher) un tajā dzirdēsim jaundarba “Portāli” pirmatskaņojumu, kas radīts īpaši Čello Cēsis. Līdzās - J.S. Baha daiļrades iedvesmotā franču džeza komponista Kloda Bolinga (Claude Bolling) svīta čellam un džeza trio, kurā džezs savijas ar klaisko mūziku. Uz skatuves čellistei Margaritai Balanas pievienosies Daria Ioana Tudor (klavieres), Rūdolfs Dankfelds (sitamie instrumenti) un Oskars Bokanovs (kontrabass). Koncertā piedalīsies arī komponiste Lūsija Trīčere.

Minimālisma, elektronikas un akustiskās mūzikas noskaņas gaidāmas argentīniešu izcelsmes Berlīnē dzīvojošā čellista un komponista Sebastiana Plano un britu pianista un komponista Toma Adamsa tandēmā. Abus mūziķus klausītāji Cēsīs iepazinuši jau 2019. gadā, kad solo programmām viņi uzstājās koncertzāles Ambiente skatuve sērijā. Mākslinieku savstarpējā sadarbība aizsākusies jau pirms vairākiem gadiem, kad Plano kā producents strādājis pie Adamsa albuma ieraksta. Festivālā Čello Cēsis izskanēs mūziķu kopprojekts TAER. Multiinstrumentāls, atmosfēru radošs, intīms un lirisks – tā varētu raksturot čella skanējumu, ko iepazīsim šajā vakarā.

Vakaru noslēgs poļu komponistes, čellistes un neatkarīgās mūzikas skatuves pārstāves Resinas jaunākā koncertprogramma sadarbībā ar perkusiju meistaru Mateusz Rychlicki. Absolvējot Gdaņskas mūzikas akadēmiju, Resina savā muzikālo ceļu izvēlējusies alternatīvajā virzienā. Viņas skaņdarbu skanējums ir eksperimentāls, neprognozējams un pilns intensīvas, emocionāli rezonējošas vibrācijas. Čells, skaņu cilpas, elektronika, perkusijas un Resinas vokāls – tas viss kopā rada unikālu, piesātinātu un elektrizētu skanējumi, kas paralēli ļauj pastāvēt gan skaņdarba struktūrai, gan improvizācijai. Resina komponējusi arī kino un teātrim, viņas skaņdarbi izmantoti modes namu Gucci un Givenchi skatēs, kā arī Netflix filmas “Divi pāvesti” (The Two Popes) video pieteikumā. Šī gada rudenī “Fat Cats Records” paspārnē iznāk arī Resinas jaunākais albums.

Par atmosfēru koncerta “Čello Cēsis Ambient” vakarā rūpēsies Cēsu alus darītava-bārs TRIMPUS, piedāvājot apmeklētājiem pašu brūvētu alu un kokteiļus.

Vakarā pirms 7. Starptautiskā festivāla Čello Cēsis atklāšanas, piektdien, 17. septembrī, plkst 20.30, Koncertzāle “Cēsis” aicina uz neformālu ieskaņas pasākumu viesmīlīgajā mākslas telpā MALA, kurā ar savu iemīļoto mūziku dalīsies un vakara dīdžejas būs “Čello Cēsis Ambient” mākslinieces. Dalība pasākumā ir bez maksas, uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. 

Festivāla otrais cēliens, kas gaidāms no 24. līdz 26. septembrim, klausītājiem piedāvās klasiskas vērtības, pasaules mūzikas pieskārienu, džeza dzīvelīgumu un improvizācijas kaisli.

Piektdien, 24. septembrī, Čello Cēsis koncertā “LNSO un Dvoržāka čellkoncerts” uzmirdzēs klasiskas vērtības un jaunība. Melodiskajā un grandiozajā Antonīna Dvoržāka Čellkoncertā satiksies pasaules prestižāko koncertnamu skatuves jau iekarojušais latviešu čellists Kristaps Bergs un tikpat spoži savu karjeru sākušais, vēl pavisam jaunais krievu diriģents Maksims Jemeļjaničevs. Līdzās Dvoržāka mūzikai koncertā baudīsim arī Sibēliusa Piekto simfoniju. Abu muzikālo lieldarbu skanējumu krāšņos mūsu lieliskais Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Sestdienas vakarā, 25. septembrī, festivāla īpašais viesis būs itāļu čellists, komponists un par akadēmiskās pasaules huligānu dēvētais Džovanni Solima ar solo programmu “(ne) TRADICIONĀLI”. Viņš pazīstams ar to, ka klasikās mūzikas šedevriem un rokmūzikas hitiem veido orģinālus pārlikumus savam instrumentam – čellam,  programmas apvieno baroku un roku, etno un paša radītās kompozīcias. Šo savdabīgo Džovanni Sollimas mūzikas skatījumu baudīsim arī festivāla koncertā Cēsīs, kurā skanēs gan Baha un Stravinska skaņdarbi, gan itāļu tautas melodiju un Džimija Hendriksa hitu pārlikumi čellam.

Festivāla noslēguma programma, svētdien, 26. septembrī, tapusi sadarbībā ar Latvijas Radio bigbendu. Koncertā dzirdēsim divus solistus - Margarita Balanas atskaņos ekscentriskā austriešu komponista Frīdriha Guldas 1980. gadā sarakstīto Koncertu čellam un pūtēju orķestrim, savukārt zviedru kontrabasists un arīdzan čellists Lars Danielsons ļausies improvizatoriskai programmai džeza noskaņās, izmantojot abu savā arsenālā esošo instrumentu sniegtās iespējas.

VII Starptautiskā festivāla Čello Cēsis norisi atbalsta Vasts kultūrkapitāla fonds un Cēsu novada pašvaldība.