Pētera Vaska festivāla ietvaros Cēsīs viesosies kamerorķestris "Kijivas solisti" no Ukrainas

Pētera Vaska festivāla ietvaros Cēsīs viesosies kamerorķestris "Kijivas solisti" no Ukrainas

5. aprīlis

Sākoties karam Ukrainā, arī festivāla "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" programmā notikušas izmaiņas, Reiņa Zariņa latviešu jaunās mūzikas solokoncertu "Pavasara pulss", kas plānots 22. aprīlī, papildinot ar otru daļu, kurā piedalīsies kamerorķestris "Kijivas solisti" no Ukrainas.

Šī gada sākumā orķestris devās Eiropas koncertturnejā, līdz 24. februārī, atrodoties Itālijā, saņēma ziņu par Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Viss mainījās, karš bija sācies, mājās atgriezties vairs nevarēja un šobrīd, sadarbojoties ar vadošajām Eiropas koncertorganizācijām, „Kijivas Solistu“ koncertturneja ir pagarināta uz nenoteiktu laiku, rodot iespēju rīkot jaunus koncertus un dodot iespēju māksliniekiem turpināt muzicēt. Koncertzāle "Cēsis" ir gandarīta par iespēju atbalstīt ukraiņu mūziķus, iekļaujot viņu uzstāšanos gaidāmajā festivālā.

"Mēs spēlējam mieram," saka “ Kijivas Solistu” mākslinieciskais vadītājs Anatolijs Vasiļkovskis, "Ir grūti izteikt savas emocijas vārdos. Mūsu ģimenes šobrīd atrodas Ukrainā, un mēs ar tām sazināmies katru dienu. Ar mūsu vecākiem, brāļiem, māsām un citiem radiniekiem. Mūsu darbs šobrīd ir grūts, bet mēs spēlējam. Mūzika mums palīdz šajā situācijā, un mūsu pienākums ir runāt par Ukrainu caur mūziku.” 

Ukrainas nacionālais kamerorķestris „Kijivas solisti“ ir izcilā ukraiņu vijolnieka un skolotāja Bogodara Kotoroviča sapņa realizācija. Ne velti orķestra nosaukumā ir minēts vārds „solisti“, jo orķestri veido slaveni Ukrainas mūziķi no kuriem lielākā daļa ir nacionālu un starptautisku konkursu laureāti.

Orķestrim ir ļoti svarīgi nest pasaulē mūsdienu ukraiņu komponistu skaņdarbus. Viņu programmās bieži dzirdami  Miroslavs Skoriks, Jevgeņijs Stankovičs, Valentīns Silvestrovs un citi ukraiņu komponisti. Arī Cēsīs klausītājiem būs iespēja iepazīt šo komponistu mūziku.

„Kijivas Solisti“ klausītājiem snieguši koncertus Luksemburgas pilī, UNESCO zālē Parīzē, Berlīnes Komiskajā operā, Nacionālajā filharmonijas zālē Varšavā un citās pasaules vadošajās koncertzālēs. „Kijivas solisti“ aktīvi piedalījušies arī dažādos festivālos: Dāvida Oistraha festivālā Igaunijā, laikmetīgās mūziks festivālā „Varšavas rudens“, Polijā, Rūras klasiskās mūzikas festivālā, Vācijā, Ankaras mūzikas festivālā Turcijā un citos. 

„Kijivas solisti“ ir saņēmuši „Nacionālā ansambļa“ titulu par ukraiņu kultūras popularizēšanu pasaulē. Par izciliem sasniegumiem, pārstāvot ukraiņu kultūru pasaulē, kamerorķestris saņēmis Ukrainas Ārlietu ministrijas titulu – „Ukrainas kultūras vēstnieks pasaulē“.

Ukrainas pilsoņiem, kuri šobrīd pagaidu mājvietu raduši Latvijā, koncerta apmeklējums iespējams bez maksas, Koncertzāles kasē izņemot ielūgumu - savlaicīgi vai arī tieši pirms koncerta.