Koncertā "Draugi - Andrejam Žagaram" izskanēs VERDI REKVIĒMS

Koncertā "Draugi - Andrejam Žagaram" izskanēs VERDI REKVIĒMS

9. oktobris, 2023

Sestdien, 14. oktobrī, jau piekto reizi klausītājus priecēs Andrejam Žagaram veltītais opermūzikas galā koncerts “Draugi – Andrejam Žagaram” ar pasaules mēroga zvaigžņu dalību. Koncertprogrammā tiks atskaņots Džuzepes Verdi “Rekviēms”.

Galā koncertā uzstāsies lietuviešu soprāns Asmika Grigorjana, kura šogad ieguvusi prestižo vācu klasiskās mūzikas balvu "Opus Klassik” nominācijā “Gada dziedātāja”, ukraiņu tenors Dmitro Popovs, kanādiešu mecosoprāns Nora Suruzjana un jau otro gadu pēc kārtas – latviešu bass Edgars Ošleja. Kā allaž uz skatuves būs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), kuram  pievienosies Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, kas atzīts par vienu no labākajiem Džuzepes Verdi "Rekviēma" interpretiem pasaulē. Koncerta diriģents būs Stavangeras simfoniskā orķestra galvenais diriģents Andris Poga.

Piemiņas koncertu “Draugi – Andrejam Žagaram” ik gadu oktobrī rīko Andreja Žagara kultūras attīstības fonds. Šis gads ir īpašs ar to, ka 16. oktobrī ilggadējais Latvijas Nacionālās operas un baleta direktors Andrejs Žagars (1958–2019) atzīmētu savu 65. dzimšanas dienu.

“Kad Andrejs 2016. gadā dibināja fondu, viņa mērķis bija attīstīt Latvijas kultūras vidi, rīkojot dažādus kultūras pasākumus ar pasaules mēroga zvaigznēm, tādējādi iezīmējot Latviju pasaules kultūras kartē. Jau piecus gadus Andreja Žagara kultūras attīstības fonds darbojas bez viņa, un mēs esam gandarīti, ka katru gadu Vidzemes koncertzālē “Cēsis” izdodas pulcēt spilgtus Latvijas mūziķus un ievērojamas pasaules zvaigznes. Tas ir gandrīz vai neticami, ka uzreiz pēc koncerta Cēsīs izcilā lietuviešu operdziedātāja Asmika Grigorjana dosies uz Vāciju saņemt savu “Opus Klassik” apbalvojumu “Gada dziedātāja”. Privātu apstākļu dēļ šogad mums nepievienosies mecosoprāns Zanda Švēde, taču sestdienas koncertā dzirdēsim citu pasaulslavenu mecosoprānu – lielisko kanādieti Noru Suruzjanu. Viņa savulaik Latvijas Nacionālajā operā izpildīja titullomu Ž. Bizē operā "Karmena" un Šarloti Ž. Masnē operā "Verters" Andreja Žagara iestudējumos,” stāsta valdes loceklis un koncertprogrammas veidotājs Arturs Maskats.  

Koncertu "Draugi – Andrejam Žagaram" rīko Andreja Žagara Kultūras attīstības fonds sadarbībā ar LNSO un Koncertzāli "Cēsis". Koncertos ierasti piedalās mūziķi, kuri savulaik strādājuši kopā ar A. Žagaru, kā arī regulāri tiek piesaistīti jauni talanti, turpinot vienu no fonda mērķiem – atbalstīt jaunos akadēmiskās mūzikas censoņus.

Andrejs Žagars 2016. gadā dibināja fondu kultūras atbalstam un attīstībai. Tagad fonda darbību turpina viņa draugi un domubiedri ar mērķi sekmēt kultūrvides attīstību un prestižu Latvijā. Fonds uzsāka darbību ar ievērojamā režisora, teātra un audio-vizuālo mediju mākslinieka Roberta Vilsona un Mihaila Barišņikova otrā kopdarba – monoizrādes " Vēstule cilvēkam" – viesizrādēm Latvijas Nacionālajā operā. Tam sekoja starptautisku atzinību guvušās dziedātājas Kristīnes Opolais koncerts Latvijā. Ar fonda atbalstu Latvijā ir viesojušies Eiropas izcilākie baletdejotāji un horeogrāfi, kā arī viens no pasaules spožākajiem mūziķu kolektīviem – Leipcigas "Gewandhaus" orķestris Andra Nelsona vadībā.

Kopš 2019. gada oktobrī – Andreja Žagara dzimšanas dienas mēnesī – Vidzemes koncertzālē "Cēsis" notiek Andrejam veltīti opermūzikas galā koncerti, kuros klausītājiem ir bijusi iespēja baudīt tādus pasaulē atzītus operdziedātājus kā Kristīne Opolais, Irēne Teorīne, Oļesja Petrova, Džonatans Tetelmans, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš un citus. Koncertiem muzikālo krāšņumu ik gadu piešķir Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.