Izskanēs Egila Siliņa jubilejai veltīts koncerts

Izskanēs Egila Siliņa jubilejai veltīts koncerts

30. novembris, 2021

Zīmīga notikuma – pasaulslavenā latviešu basbaritona Egila Siliņa 60. jubilejas priekšvakarā, gaidāms koncerts ar Latvijā reti skanošo Sergeja Rahmaņinova operu “Aļeko”, kā arī Franča Šūberta un Gustava Mālera dziesmām. Kopā ar jubilāru, uz skatuves kāps Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), Valsts akadēmiskais koris "Latvija", soprāns Liene Kinča, tenors Mihails Čuļpajevs un bass Edgars Ošleja. Pie diriģenta pults stāsies Andris Poga. 

Jau vairāku gadu garumā, regulāri sadarbojoties ar Egilu dažādu stilu un komponistu mūzikā, vienmēr esmu ļoti augstu vērtējis viņa profesionalitāti un pieredzi, kas gūta uzstājoties pasaules vadošajos opernamos. Vai tas būtu Vāgners, Šostakovičs vai Verdi – izteiksme, stabilitāte un vokālās krāsas pārliecina. Atskaņot Rahmaņinova viencēlienu “Aļeko” ar Egilu Siliņu titullomā ir sena radoša iecere, kurai nu lemts piepildīties. Gaidu ar nepacietību.

Diriģents Andris Poga

Latvijas dziedātāju zvaigznāja lepnums Egils Siliņš pasaules slavu ieguva 1996. gadā, Vīnes Tautas operā izpildot Mefistofeļa lomu Šarla Guno operā "Fausts". Pēcāk 2003. gadā ar titullomu operā "Klīstošais holandietis" un Votāna lomu operās "Reinas zelts", "Valkīra" un "Zigfrīds" sevi apliecinājis kā izcils Riharda Vāgnera opermūzikas interprets. Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts 1996., 2003. un 2014. gadā. Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks (2008). 2011. gadā atzīts par labāko dziedātāju Horvātijā.

Koncerts nav Egila Siliņa un LNSO pirmā sadarbībā. Šoreiz viņi tiekas romantisma un smalkas lirikas apdvestajās Franča Šūberta un Gustava Mālera dziesmās, kā arī atskaņojot pirmo no Sergeja Rahmaņinova operām – “Aļeko”, kuru komponists radījis diplomdarbam Maskavas konservatorijā. Tā uzreiz guva plašu atzinību no profesoriem un klausītājiem, nodrošinot labu tālāko ceļu jaunajam skaņradim, kas meklēja un atrada savu individuālo rokrakstu un muzikālo izteiksmi. Latvijā “Aļeko” pirmo reizi tika uzvesta 1932. gadā, pēdējais iestudējums tapis 1971. gadāa. LNSO koncertā operas atgriešanās Latvijā notiks koncertizpildījuma formātā.

Rahmaņinova viencēliena opera ”Aļeko’’ ir pilna mīlestības, kaisles un greizsirdības un tā noteikti būtu jādzird klātienē. To papildinās koncertos reti atskaņotas Šūberta un Mālera dziesmas ar orķestra pavadījumu.’’

Operdziedātājs Egils Siliņš

Uz skatuves redzēsim arī soprānu Lieni Kinču, tenoru Mihailu Čuļpajevu un basu Edgaru Ošleju.

Soprāns Liene Kinča ir viena no starptautiski pazīstamākajām latviešu operdziedātājām, kura šoga arī svin apaļu dzimšanas dienu. Liene Kinča Latvijas Nacionālajā operā debitēja 2005. gadā. Viņa divreiz – 2011. un 2013. gadā – ir saņēmusi “Latvijas Gāzes” gada balvu operai kā labākā operas soliste. Starptautiski pazīstama kā lieliska Riharda Vāgnera mūzikas interprete.

Tenora Mihaila Čuļpajeva meistarīgās vokālās prasmes paspilgtina aktiermeistarības talants. 2015. gadā dziedātājs nominēts Lielajai mūzikas balvai kā “Gada jaunais mākslinieks”, savukārt 2017. gadā ieguvis Latvijas Nacionālās operas fonda gada balvu kategorijā “Labākais operas solists”.

Edgars Ošleja uz Latvijas Nacionālās operas skatuves debitēja 2015. gadā. Toties 2017. gadā viņš iekļuvis Antoņinas Kampi starptautiskā vokālistu konkursa pusfinālā, bet Alīdas Vānes starptautiskajā vokālistu konkursā ierindojies starp finālistiem.