Georgijs Osokins un abi Šopēna klavierkoncerti

Georgijs Osokins un abi Šopēna klavierkoncerti

6. februāris

Sestdien, 11. februārī, pianista Georgija Osokina un kamerorķestra Kremerata Baltica kopīgajā programmā izskanēs poļu mūzikas programma ar Frederika Šopēna diviem klavierkoncertiem un Mečislava Veinberga Āriju stīgām.

Frederiks Šopēns, būdams viens no izcilākajiem romantiķiem, būtiski paplašināja klaviermūzikas horizontus – klavieres viņa mūzikā dzied gan kā intīma cilvēka balss, gan mutuļo kā monumentāls simfoniskais orķestris.

Jau vairākus gadus turu prātā ideju atskaņot abus Šopēna klavierkoncertus vienā vakarā. Šīs abas pērles ir tik dažādas savā starpā un tik poētiskas, neaptverami skaistas, ka katru reizi tām pieskaroties, sajūtu maģiju un pārliecību, ka skaistums glābs pasauli. Šajos opusos sajūtama kara tematika – Frederika Šopēna pārdzīvojumi par savas dzimtenes likteni sacerēšanai laikā diemžēl stipri korelē ar mūsdienām. Man būs īpašs gods atskaņot šos ģeniālā poļu komponista šedevrus ar Kremerata Baltica, jo tikai šis unikāls ansamblis šodien var dabūt tādu īpašo skaņu un dramatismu, kādu reti var sastapt uz skatuves dzīves laikā.

Georgijs  Osokins

Mečislavs Veinbergs savā mūzikā meklē mieru caur tumsības apcirkņiem, un viņa daiļradei piemīt nelokāms spēks un neoklasicisma skaidrība. Veinberga dzīve 20. gadsimtā noritēja Dmitrija Šostakoviča ēnā, bet tieši viņš bija tolaik mazzināmā komponista mentors, kurš jūsmoja par Veinberga instrumentālo mūziku. Pateicoties Gidonam Krēmeram un Kremerata Baltica Veinberga skaņdarbi pēdējās desmitgadēs pasaules koncertdzīvē ir ienākuši arvien vairāk.

2019. gada maijā Gidons Krēmers paziņoja, ka Georgijs kļuvis par Kremerata Baltica rezidējošo viesmākslinieku – kopā ar Likā Debargu viņš ir pirmais, kuram 22 gadu pastāvēšanas vēsturē orķestris piešķīris šādu titulu. Kopš 2018. gada viņš regulāri uzstājas ar Gidonu Krēmeru visā pasaulē – Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Francijā, Āzijā un ASV.

Georgijs koncertējis Tokijas Metropolitēna teātra zālē, Berlīnes Konzerthaus, Elbas filharmonijā, Sanktpēterburgas filharmonijā, Tēlotājmākslas teātrī Vankūverā, aizstājot pasaulslaveno pianistu Nelsonu Freiru, Birmingemas Town Hall un citviet. Debitējis vairākos prestižajos festivālos, tostarp Rūras klavieru festivālē, festivālā Chopin and his Europe, Martas Argerihas festivālā Hamburgas Laeiszhalle, Zalcburgas festivālā.

Ieraksta zīmola Piano Classics paspārnē izdoti Georgija Osokina albumi “Šopēns: Vēlīnie opusi” un ‘‘Rahmaņinovs. Šopēna variācijas. Dziesmu transkripcijas”.