Augustā aicinām uz Cēsu Mākslas festivāla teātra izrāžu Grand Prix skati

Augustā aicinām uz Cēsu Mākslas festivāla teātra izrāžu Grand Prix skati

27. jūlijs, 2022

Augustā Cēsu mākslas festivāla ietvaros koncertzāle tiks aizvadīta jau par tradīciju kļuvusī teātra izrāžu Grand Prix skate, kurai skatuves darbus izraudzījusies teātra kritiķe Zane Radzobe.

Teātra izrāžu skate tiks atklāta 31. jūlijā, plkst. 18.00 Dailes teātrim atrādot savu 2021. gada iestudējumu melodrāmai “Esiet sveicinātas, skumjas” pēc franču rakstnieces Fransuāzas Sagānas grāmatas motīviem. Stāsts ir par bagātiem un skaistiem cilvēkiem Francijas Rivjērā, kur šķietami visskaistākā ir 17 gadus jaunā Sesila. Sesila sapņo par mīlestību, bet nebūt nevēlas, lai viņas tēvs Reimons to piedzīvo ar savu jauno sievu un ir gatava darīt visu, lai šīs attiecības izjauktu. Izrāde pirmizrādi piedzīvoja vien 2021. gada novembrī. Izrādes režisors ir Klāvs Mellis, kurš, lai gan ir sava radošā ceļa sākuma, 2019. gadā izpelnījies Spēlmaņu nakts balvu par Gada debiju. Lomās - Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Andris Bulis, Niklāvs Kurpnieks, Katrīna Griga un Milēna Miškēviča.

Zane Radzobe

"Laba melodrāma vienmēr uzvar skatītāju, tomēr tas nenozīmē, ka ar melodrāmu nevar “nošaut greizi”. Par daudz jutināšanās, par maz skata no malas, un guilty pleasure, kas mums visiem tik tuvs, nevilšus pārvēršas žanrā, ar kuru negribas nekā kopīga. Klāvam Mellim no šīm lamatām izdevies izvairīties eleganti. Fransuāzas Sagānas Esiet sveicinātas, skumjas režisora rokās skan ar garoziņu, tieši tā, kā to vislabāk pieņems 21.gadsimta intelektuālais skatītājs, kuram nekas cilvēcisks nav svešs – ar mazliet pašironisku skatu no malas. Izrāde ir par mīlestību, ģimeni, pieaugšanu, bet vienlaikus arī par teātri – to, kuru spēlē uz skatuves, un to, kuru spēlē dzīvē."

3. augustā, plkst. 19.00 skatītājus priecēs Liepājas teātra literāri muzikālā programma “Sarunu koncerts. Čaklais. Cits”. Izrādes laikā aktrise Karīna Tatarinova un mūziķis Roberts Dinters izpildīs dažādu komponistu dziesmas ar dzejnieka Māra Čaklā dzeju – populāras un tautā mīlētas, kā arī mazāk zināmas (“Akāciju palags”, “Tu mani dzen”, “Apvij rokas”, “Melnā aronija”, “Dziesmiņa par Napoleonu” un citas). Muzikālo daļu papildina paša dzejnieka rakstītais par radīšanas procesu, laiku un personībām, saskarē ar kurām šīs dziesmas un dzejas tapušas un ir tādas, kādas tās zinām un mīlam.

Zane Radzobe

"Katram laikam ir sava mūzika un savi dzejnieki. Ko 21.gadsimta cilvēkam var pateikt Māris Čaklais un mūzika viņa vārdiem? Izrādās, pārsteidzoši daudz. Čaklais. Cits ir neparasts teātra darbs. It kā koncerts, kā pieticīgi saka paši autori. Bet īstenībā – smalks iestudējums, kurā Čaklā dzeja un tai komponētās dziesmas uzbur sarežģītas sajūtu un domu virāžas. Muzikālais iestudējums ir nostaļģisks, bet tā nav nostaļģija pēc kāda konkrēta laika. Vecākajiem klausītājiem zināmais repertuārs, iespējams, liks atcerēties jaunību. Jaunākajiem … arī. Jo šī mūzika un šie vārdi skan ļoti laikmetīgi un vienlaikus pārlaicīgi. Ir sajūta, ka tā attiecas uz mums visiem, tāpēc gribot negribot piezogas smaids. Mazliet emociju, mazliet izglītošanas (droši vien, ka uzzināsiet ko jaunu par latviešu estrādes zelta fondu), bet jebkurā gadījumā – negribas, lai vakars beigtos."

Tuvojoties Grand Prix skates izskaņai, 10. augustā, plkst. 19.00 festivāls aicina uz režisores Ineses Mičules Valmieras drāmas teātrī iestudēto “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”. Izrādes pamatā ir amerikāņu dramaturģijas klasiķa Edvarda Olbija slavenākā luga, plašāk zināma ar nosaukumu “Kam no Vulfa kundzes bail?”. Stāsts seko līdzi precētam pārim, Džordžam un Martai, kurus iestudējumā atveido Mārtiņš Liepa un Elīna Vāne, un to laulības sarežģījumiem. Pēc kādas universitātes ballītes precētais pāris neapzināti uzņem viesos jaunāku pāri un ievilina viņus savās komplicētajās un rūgtajās attiecībās. Lomās: Elīna Vāne, Mārtiņš Liepa, Ieva Estere Barkāne un Krišjānis Strods.

Zane Radzobe

"Eduarda Olbija “Kam bail no Virdžinijas Vulfas?” ir lielā klasika, ar ko vairums skatītāju saskarsies ne pirmo reizi. Tādos gadījumos interesantākais vienmēr ir – kas šoreiz atšķirīgs? Ineses Mičules versija piesaista ar lieliskiem aktierdarbiem, bet pāri visam – ar vieglumu un pat it kā komiskumu. Pāra, kas vēlā vakarā pēc ballītes skaidro attiecības nejaušu viesu klātbūtnē, spēlējot nežēlīgas spēles viens ar otru,  starpā ir neierasti daudz mīlestības un pat maiguma. Neparasti, cilvēcīgi, saprotami. Tiem, kas ar lugu nav pazīstami, gribas zināt, kā tas beigsies; tos, kas lugu zina labi, aizrauj aktierspēles sarežģītās virāžas. Kas gan vairāk vajadzīgs labam vakaram teātrī?"

Cēsu mākslas festivāla Grand Prix skati 20. augustā, plkst. 19.00 noslēgs Latvijas Nacionālais teātris ar komēdiju “Mazā naudiņa”, kuras režisors ir Regnārs Vaivars. Izrāde seko līdzi 40 gadus vecajam Jāsonam, kuru atveido Kaspars Zvīgulis un kuram un 40 gadu vecumā pienācis laiks pašam doties pasaulē jeb šajā gadījumā – uz pilsētu. Nauda stāstā apzīmē ne tikai maciņa biezumu, bet ir arī metafora uzticības kredītam, kas Jāsonam vēl jānopelna no savas mātes un apkārtējiem cilvēkiem. Izrāde par to, ka Dievs ar vienu roku atņem, bet ar otru dod vietā. Par to, ka māte ar slimu bērnu var izrādīties vislaimīgākā no mātēm, jo bērns viņu nekad nepametīs un neaizmirsīs. Stāstu papildinās tādi zināmi aktieri kā Indra Burkovska, Dace Bonāte, Igors Šelegovskis u.c.

Zane Radzobe

Mazā naudiņa ir viena no manām pagājušās sezonas mīļakajām izrādēm. Tās sižeta pamatā ir skumja anekdote – pārpratums, kas sagriež riņķī kādas ģimenes ikdienu. Jāsons ir puisis ar īpašām vajadzībām, kuru patstāvīgai dzīvei gatavo viņa māte, bet kuram gribas dzīvot arī uz saviem noteiktumiem. Izrāde ir neparasti smalka. Regnārs Vaivars ir no tiem režisoriem, kas nevairās no dzīves ēnas pusēm, bet skatās uz tām bez liekas jutināšanās. Šis nav stāsts par “īpašiem cilvēkiem”, bet par cilvēkiem, kas ne ideālos apstākļos spītīgi dara visu iespējamo un neiespējamo, lai dzīve, ko viņi dzīvo, būtu pilnmiesīga. Vaivars meistarīgi sabalansē ikdienas komisko un dramatisko. Bet to, kā Kaspars Zvīgulis spēlē Jāsonu, manuprāt, vajag redzēt katram, kas mīl teātri.

Biļetes uz izrādēm nopērkamas Koncertzāles "Cēsis" kasē, Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv.