Ar koncertprogrammu čellam un elektronikām  piektdien sāksies festivāls Čello Cēsis

Ar koncertprogrammu čellam un elektronikām piektdien sāksies festivāls Čello Cēsis

13. septembris, 2022

Nedēļas nogalē no 16. līdz 18. septembrim Koncertzālē “Cēsis” norisināsies starptautiskais festivāls “Čello Cēsis”, ar kuru ik rudeni tiek atklāta jaunā koncertsezona. Festivāla atklāšanas  koncerts gaidāms  piektdien, piedāvājot klausītājiem jaunu skanisko meklējumu iedvesmotu programmu. Komponista Sergeja Prokofjeva mazdēls, Londonā dzīvojošais komponists, mūziķis un dīdžejs Gabriels Prokofjevs, kopā ar latviešu čellistu Valteru Pūci un Sinfonietta Rīga stīgu sekstetu atskaņos savu oriģinālmūziku čellam, elektronikām un stīgu ansamblim. Enerģijas un ritmu piesātināts būs sestdienas dienas koncerts “Čello ritmico. Mūzika ar enerģiju”, kurā skanēs mūzika čellam un sitaminstrumentiem.

Astotā starptautiskā festivāla “Čello Cēsis” piecu koncertu programmu kopīgais moto ir “Izlaušanās”, piedāvājot klausītājiem atklāt un iepazīt mūziku brīnišķīgajam instrumentam čellam, kas radīta mūsdienās - 20. un 21. gadsimtā. Uzstājoties čellistiem no Francijas, Lielbritānijas, Ungārijas, Lietuvas un Latvijas trīs dienās piedzīvosim žanru dažādību, to saplūšanu, orģinālas instrumentācijas un pirmatskaņojumus, kas ļaus brīvi sajust mūziku ārpus konkrētām robežām.

Tieši tādēļ festivāla atklāšanas koncertā, piektdien, 16. septembrī, Cēsīs viesosies mūzikas žanru robežpārkāpējs, ierakstu studijas Nonclassical un projekta Club Night dibinātājs, komponists un dīdžejs Gabriels Prokofjevs.  Viņa radošā darbība balstās uz rietumu klasiskās mūzikas pamatiem, taču šos ietvarus talantīgais mūziķis drosmīgi lauž un sintezē ar elektronisko mūziku, dažādiem populāriem underground virzieniem un skaņveides paņēmieniem, radot oriģinālus skaņu celiņus un partitūras.

Koncertā dzirdēsim Prokofjeva jaunāko skaņdarbu “Breaking Screens”. Komponists to iecerējis, kā reakciju uz mūsu dzīvi šajā laikmetā:  tehnoloģiju un ekrānu visuresamība, interneta populisms, bailes no pārapdzīvotības, klimata krīze, kā arī miera un līdzsvara meklējumi dabā. Īpaši festivālam “Čello Cēsis” ir tapusi jauna “Breaking Screens” versija, kurā izcelti solo čellam, kas mijiedarbojas ar paša Gabriela dzīvajā izpildītajām elektronikas un stīgu seksteta partijām.

““Breaking Screens” ir muzikālo robežu nojaukšana starp elektronisko un klasisko mūziku, priekšstatu apšaubīšana par to, kas ir augstā vai zemā māksla; izaicinot atšķirības, kas bieži vien atspoguļo vairāk nekā tikai stilistiskās iezīmes, bet arī rasu, sociālo un pat politisko šķelšanos,” koncepta ieceri raksturo Gabriels Prokofjevs.

Līdzās skanēs arī senāk tapusi komponista deju svīta čellam “Cello Multitracks” čellam solo un virtuālam ansamblim astoņu čella partiju vairāku celiņu ierakstā, ko atskaņos viens no plašai publikai pazīstamākajiem latviešu čellistiem Valters Pūce. Šī būs gaidīta atkalsatikšanās ar Gabrielu Prokofjevu un viņa daiļradi, jo abu mūziķu sniegumā skaņdarbs pirmo reizi bija dzirdams 2014. gadā Koncertzāles “Cēsis” atklāšanas notikumu programmā.

Līdzās skanēs vairākas nesen tapušas svītas un fragmenti no laikmetīgā baleta “Kliedziens” čellam solo, stīgu ansamblim un elektronikām, kā arī piedzīvosim jaunas kompozīcijas pasaules pirmatskaņojumu.

Kopā ar Gabrielu un Valteru Pūci koncertā piedalīsies Sinfonietta Rīga stīgu seksteta mūziķi – Agnese Kanniņa, Kristiāna Krūskopa, Artūrs Gailis, Ivars Brīnums, Madara Norbūte, Dārta Traune.

Turpinot muzikālos piedzīvojumus un izlaušanos ārpus konkrētu žanru robežām, festivāla  koncertā “Čello ritmico. Mūzika ar enerģiju” sestdien, 17. septembrī, plkst. 13.00 tiksimies ar spožāko jaunās paaudzes lietuviešu čellistu Gļebu Pišņaku, vienu no vadošajiem latviešu perkusionistiem Guntaru Freibergu un Lietuvas sitaminstrumentu spēles leģendu Pāvelu Ginteru. Klausītāji piedzīvos ekspresīvu un daudzšķautņainu  koncertprogrammu, kuras centrā  būs čella un sitaminstrumentu saspēle.

Koncerta ievads iecerēts ekspresīvi dinamisks, kur lietuviešu komponista Anatolijus Šenderovas 1992. gadā rakstītajai Sonātei Čellam un sitaminstrumentiem sekos ritmiski azartiskais izraēļu komponista Avner Dorman darbs perkusiju duetam Gyro, liekot ieskanēties austrumu tautas mūzikas ritmiem un avangardam. Programmas vidusdaļa aizritēs emocionāli intīmākā gaisotnē, ko aizsāks leģendārā igauņu skaņu meistara Arvo Pērta klausītāju iemīļotie darbi Fratres un Spiegel im spiegel, pārlikumā čellam solo un diviem sitaminstrumentālistiem. Koncerta finālā, izskanēs   vēl viens Šenderova darbs - orientālās mūzikas intonācijām bagātais Two songs of Sulamith, un dinamisks un enerģisks  pašmāju komponista Platona Buravicka jaundarba ,,Laika konspersija – diviem sitējiem un čellam” pasaules pirmatskaņojums.

 “Čello Cēsis” Gala koncerts 17. septembra vakarā iezīmē divus notikumus – pirmo reizi Latvijā viesosies ungāru čellists Ištvans Vardai (István Várdai), kurš interpretēs sava tautieša - čellista un komponista Andrāša Mihālija Čellkoncertu, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos festivālam pasūtinātais Artura Maskata otrais, Šekspīra dzejas iedvesmotais Čellkoncerts “Vai vasarai tu dailē līdzinies?”, kas rakstīts latviešu čellistam Kristapam Bergam un arī izskanēs viņa sniegumā.

Savukārt svētdien, 18. septembrī, festivāla noslēguma programma “Saules dziesma čellam, vijolei un korim” pieskarsies mūžīgajiem jautājumiem un dabas skaistumam. Koncerta viesi būs pasaulslavenais franču čellists Žans Gijēns Keirass (Jean-Guihen Queyras), vijolniece Paula Šūmane un Latvijas Radio koris diriģenta Kaspara Putniņa vadībā, atskaņojot Sofijas Gubaiduļinas darbu “Saules dziesma”, kas ir Asīzes Franciska dzejoļa “Saules himna” atainojums mūzikā, un brita Vona Viljamsa poēmu “Cīrulis augšupejošs”.

Neaizmirstot par mazākajiem klausītājiem, svētdien plkst. 12.00 ģimenes ar bērniem tiek gaidītas uz muzikālu zīmējumu teātra izrādi “Čellino ceļo”.